Tłuszcz jako jeden z głównych składników odżywczych jest bardzo ważny w diecie psa. Dla człowieka kojarzy się głównie z kaloriami. Z resztą słusznie, bo to waśnie tłuszcz jest źródłem energii (1 g tłuszczu dostarcza 8,5 kcal!). Ale oprócz dostarczania kalorii możemy wyszczególnić inne jego ważne funkcje w organizmie takie jak: wsparcie układu nerwowego; wpływ na poziom cholesterolu czy wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Tłuszcz odgrywa również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu struktur błon komórkowych, bowiem chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Dodatkowo uczestniczy w procesie przyswajania witamin A, D, E, K.
Na co więc warto spojrzeć w kontekście tłuszczu? Kwasy nienasycone…
Bardzo często słyszymy, że spożywanie ryb to fajna sprawa – lekarze i dietetycy zachęcają do tego na każdym kroku. Dlaczego to robią? Ryby bogate są w kwasy nienasycone, dokładniej wielonienasycone z grupy ω -3 i ω -6. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone ω-7 i ω-9 mogą być syntetyzowane przez organizmy ssaków, natomiast kwasy wielonienasycone z grup ω -3 i ω -6 są to kwasy egzogenne, niezbędne i zaleca się dostarczanie ich wraz z pokarmem. Mając tę wiedzę, zdecydowaliśmy o zastosowaniu solidnej dawki oleju z łososia w każdym naszym produkcie, a dodatkowo wsparliśmy składy również siemieniem lnianym i nasionami chia, które także są źródłem wspomnianych kwasów tłuszczowych.
Nasiona szałwii hiszpańskiej chia podbijają serca ludzi swoją konsystencją, smakiem i walorami odżywczymi. Są doskonałym źródłem witamin z grupy B i są bogate w kwasy tłuszczowe omega, przeciwutleniacze (kwercetynę, kemferol, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, mirycetynę), błonnik i składniki mineralne tj. wapń, magnez i fosfor, a przy tym nie są obciążone glutenem. Kompozycja idealna więc także dla psa, która będzie mieć pozytywny wpływ na regulacje stężenia cukru we krwi, a także na metabolizm lipidów w mięśniach szkieletowych. Nasiona chia oraz siemię lniane zawierają korzystne proporcje kwasów omega-3 do omega-6, dlatego naprawdę warto włączyć je do psiej diety.
Gdy dieta jest bogata w kwasy omega-6 i uboga w kwasy omega-3, eikozanoidy są produkowane głównie z kwasu arachidonowego AA (omega-6) i wykazują działanie prozapalne. Gdy do diety dostarczana jest wystarczającą ilość kwasów omega-3, EPA i DHA, kwasy omega-6 są w błonach komórkowych częściowo zastępowane. Eikozanoidy z EPA oprócz funkcji przeciwzapalnej, zapobiegają także arytmii serca. Powyższe kwasy tłuszczowe (EPA i DHA) znajdziemy w tłuszczu rybim np. oleju z łososia. Natomiast kwas tłuszczowy α-linolenowy ALA, reprezentujący także grupę kwasów wielonienasyconych omega-3, ma źródło roślinne. Jego bogactwem jest olej lniany, nasiona chia lub olej z pestek dyni. Wykazuje on działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, a także przeciwzapalne. Co więcej, jest macierzystą formą kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, a EPA i DHA są formami aktywnymi.
Stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 w dietoterapii wspomagającej leczenie zaburzeń klinicznych zostało szeroko zbadane u psów. Potwierdzono ich korzystny wpływ w przypadkach: stanów zapalnych, takich jak atopia; niektórych zaburzeniach nerek; problemach sercowo-naczyniowych; hiperlipidemii oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów.